.size_count{ display: none!important; }

15 týdnů těhotenství, mohu být fyzicky aktivní?

2023-12-29
15 týdnů těhotenství, mohu být fyzicky aktivní?

15. týden, tedy 13 týdnů po početí, je druhý trimestr v plném proudu. Miminko na naší ovocné stupnici má velikost středního pomeranče: váží 56–85 gramů a měří přibližně 10–11 cm. Zajímavostí je, že ve srovnání s nabíráním hmoty roste mnohem rychleji. To je spojeno s intenzivním rozvojem celého organismu. Matka v této době obvykle kvete. Podívejte se na to s Formommy. c Jak probíhá druhý trimestr těhotenství a vyplatí se v tomto období cvičit?   

2. trimestr těhotenství je pro většinu žen skutečně požehnaným stavem. Hormony působí ve prospěch krásy: pokožka je zářivá a hladká, vlasy husté a lesklé. Navíc zvýšené libido a intenzivnější erotické zážitky díky zvýšenému prokrvení genitálií. To vše znamená, že muži možná nepoznají své partnerky a budou tímto obratem událostí pozitivně překvapeni.

Fyzická aktivita - co stojí za to vědět

Jaké druhy sportů může těhotná žena provozovat?  Chůze se rozhodně doporučuje. Lze je provádět i v posledním trimestru, i když by neměly být příliš namáhavé. Pohodlné boty, volné oblečení a jde se. Asi tucet minut vám umožní okysličit se, uvolnit se a zlepšit si náladu. Lidé, kteří dříve necvičili nebo cvičili sporadicky, si samozřejmě nemohou dovolit být velmi aktivní. Mohou pak více škodit, než pomáhat. Je třeba také pamatovat na to, že  množství a intenzita cvičení by se měla upravovat s každým dalším týdnem těhotenství . Na úplném začátku se dá dělat víc než třeba v sedmém měsíci, kdy je bříško velké a miminko je už skoro úplně zformované. Dnes vám chceme říci, že se vyplatí zaměřit se na jakoukoli pravidelnou formu aktivity a povzbudit například jógu, která je bezpečným řešením bolestí z těhotenské aktivity.

 

Vyplatí se jóga v těhotenství?

Jóga v těhotenství  je záležitost, která se objevuje stále častěji. Pozitivně o ní hovoří lékaři a ženy, které okusily blahodárné účinky praxe při nošení dítěte a v poporodním období. Než se však vrhneme do ásan jen proto, že nám někdo řekl, že to stojí za to, pojďme se podívat na to, co je pro nás v danou chvíli vhodné a co nemusí.  Vezměte prosím na vědomí, že do procesu těhotenství jsou nyní zapojeny dvě osoby – nastávající matka a dítě . Pokud jste již dříve cvičili – dobře, pokračujte pouze v drobných úpravách v souladu s vašimi pocity. Pokud jste však dosud s jógou nebo jinou fyzickou aktivitou neměli nic společného – nezačínejte teď jen proto, že je to v módě a říkají to i vaši přátelé, protože to, že vám kamarádka jógu chválí, nebude vždy dobré. vy.  

Jóga nejsou jen ásany

Při cvičení jógy v těhotenství nemůžeme myslet pouze na ásany (pozice). Užitečné jsou zde i  dýchací techniky , které vám  umožní  vypořádat se s bolestí – včetně bolesti při porodu, těhotenského napětí a emocí. Důležité jsou také  šikovné relaxační metody , které zmírňují úzkost a nejistotu a pročišťují vaši mysl. Pokud neexistují žádné kontraindikace cvičení, je oficiálně akceptováno, že jóga od druhého trimestru je pro matku a dítě v těhotenském břiše zcela bezpečná. Pro dosažení nejlepších možných výsledků by se mělo pokračovat až do porodu. Pak nabyté zkušenosti, zejména dechové techniky, pomáhají celý porodní proces urychlit a usnadnit.  Samozřejmě jako vždy chci zdůraznit, že vše se děje pouze se souhlasem ošetřujícího lékaře.

Můžete cvičit fitness jógu během těhotenství?

A nyní, jako vždy, několik odpovědí na vaše těhotenské otázky

Jak vypadá břicho v 15 týdnech těhotenství?

V 15. týdnu těhotenství vám neustále roste děloha, takže bříško se již viditelně zakulacuje. Snadno to ucítíte rukou – lehněte si, uvolněte svaly a lehce zatlačte rukou na břicho mezi stydkou symfýzu a pupek.

Kde je dítě v 15 týdnech?

Dítě je pod pupíkem , takže kůže na břiše je stále tvrdší. Děloha se v posledních týdnech posouvá směrem nahoru, aby poskytla dostatek prostoru pro miminko. Tím se snižuje jeho tlak na močový měchýř, díky čemuž se v patnáctém týdnu těhotenství snižuje frekvence močení. 

Je pohlaví dítěte viditelné v 15. týdnu?

Kdy je to možné? Pohlavní orgány se vyvíjejí kolem 15-16 let . týdnu těhotenství , takže teoreticky je možné od tohoto okamžiku určit pohlaví miminka.   

Kolik byste měli přibrat do 15. týdne těhotenství?

Odhadovaný přírůstek hmotnosti s přihlédnutím k týdnům těhotenství je následující: do 14. týdne se hmotnost nemění, od 14. do 20. týdne se hmotnost zvyšuje přibližně o 2,5 kg, od 20. do 30. týdne se hmotnost zvyšuje přibližně o 5 kg, od 30. do 36. týdne týdně se váha zvyšuje o cca 2,5 kg, od 36. do 40. týdne váha přestává nabírat.

Čeho bychom se měli obávat v každé fázi těhotenství?

  • Krvácející

  • Bolení břicha

  • Velký otok

  • Náhlá bolest

  • Žádné pohyby plodu

  • Odtok tekutiny z pochvy

  • Zvracení, průjem

Co byste neměli dělat ve druhém trimestru těhotenství?

Stále je důležité dbát na hygienu a bezpečnost jídel – vyřaďte proto ze svého jídelníčku alkohol, syrové maso, syrové ryby a syrová vejce. Vyhněte se nepasterizovanému mléku a mléčným výrobkům a velkému množství silné kávy nebo čaje.

Proč se vyplatí provádět testy ve druhém trimestru těhotenství?

V průměru se kontroly v těhotenství provádějí každé 4 týdny. Žena by měla dodržovat návštěvy lékaře, i když se nic neděje. Tyto testy se provádějí za účelem včasného odhalení jakýchkoli poruch, dříve než se stanou nebezpečnými pro matku a dítě. Ve druhém trimestru se miminko vyvíjí stále rychleji a žena se musí starat o své zdraví. Zkontrolujte si svůj zdravotní stav ve 2. trimestru těhotenství, a pokud budou výsledky špatné, budete mít šanci rychle zahájit léčbu a předejít komplikacím. Vyloučíte také riziko těhotenské cukrovky.

Jaký výzkum:

Ve druhém trimestru byste měla na žádost svého lékaře provádět rutinní testy, např. krevní obraz, obecný test moči. Proveďte orální glukózový toleranční test (DTTG). Ve druhém trimestru by vás měl lékař nařídit k provedení tohoto testu – je zaměřen na včasné odhalení odchylek v metabolismu sacharidů. Proveďte také ultrazvukové vyšetření.

To je možná pro začátek vše,  samozřejmě se zkusíme vrátit k tématu jógy a pohybových aktivit v pozdější fázi těhotenství, protože každá aktivita má blahodárný vliv na vaši pohodu a posílení těla.

Ve Formommy máme vše, co matka a dítě potřebují

Těhotenské kalhotky  ,  kojící vložky ,  poporodní kalhotky

Košile pro práci a krmení ,  Kojící podprsenky

Sada mušelínových plen s barevnými potisky

Vřele doporučuji, vše co potřebujete pro každodenní hygienu a péči o vašeho prcka. Halenky a pyžama a další perinatální doplňky pro maminku a dítě, které nejsou oblečením:)  

Jsme partnery Velké rodinné karty,  držitelé KDR mají slevu 10 % na každý nákup

Na konci tohoto příspěvku vás chci jako vždy ujistit, že starat se o to, co si koupíte a jak o sebe v těhotenství pečujete, a také o to, zda budete dobrou matkou, znamená, že už jste tou nejlepší matkou v svět.

pixel