.size_count{ display: none!important; }

Vývoj dítěte 13-14 týdnů těhotenství

2023-12-12
 Vývoj dítěte 13-14 týdnů těhotenství

Nyní jste ve 14. týdnu těhotenství, tedy ve čtvrtém měsíci a na začátku druhého trimestru těhotenství . Pamatujte, že týdny těhotenství se počítají od poslední menstruace, nikoli od oplodnění. Toto je gestační věk, který váš lékař zapsal do vaší těhotenské tabulky. 

Ve čtrnáctém týdnu těhotenství se miminko stále  narovnává – hlavička se vzdaluje od hrudníku a krk se stále prodlužuje. Miminko ve 14. týdnu těhotenství neustále trénuje motoriku, ale má ještě spoustu místa, takže jeho pohyby ještě neucítíte . Na začátku druhého trimestru se tvář dítěte stává stále symetričtější a jasněji definovaná. Oči pokračují ve své cestě směrem ke středu hlavy. Nos je stále viditelnější a uši dostávají svou konečnou polohu a tvar. Už vidíte lícní kosti vašeho miminka. 

Co jiného...

Ve 14. týdnu těhotenství pokračuje vývoj pohlavních orgánů. U chlapců se objevuje prostata, u dívek se vaječníky přesouvají z dutiny břišní do pánve. V některých případech bude možné pohlaví miminka potvrdit při ultrazvukovém vyšetření. Spolehlivé informace se však většinou získají až mezi 17. a 20. týdnem těhotenství.

Jak se změnila délka a váha vašeho miminka ve 14. týdnu těhotenství? Měří 8,7 cm a váží 43 g. V naší ovocné škále má velikost malé broskve. 

14. týden těhotenství – jak o sebe pečovat?

Začněte procvičovat Kegelovy svaly
Kegelovy svaly jsou svaly dna děložního a hráze - podpírají břišní orgány, ovlivňují správný tlak v dutině břišní a postavení orgánů v pánvi. Na nich záleží mimo jiné: schopnost zastavit tok moči. Těhotenství a porod v mnoha případech způsobují ochablost a uvolnění Kegelových svalů, takže stojí za to je trénovat, aby dobře zvládly útrapy těhotenství a porodu. Důležité je, že tato cvičení nevyžadují fyzickou námahu. Zahrnují jednoduše rytmické zatínání a uvolňování poševních a análních svalů: začínáme s 5 opakováními a postupem času se dostaneme na 25. Trénované Kegelovy svaly jsou velmi užitečné při porodu a pomáhají předcházet inkontinenci moči, která je u mladých maminek zcela běžná.

Nezapomeňte jíst produkty bohaté na vitamín C.
Vitamín C je látka velmi potřebná pro vás i vaše dítě. Podílí se na vstřebávání železa, takže zabraňuje anémii, která se často vyskytuje u těhotných žen. Vitamin C stimuluje imunitní systém, takže stimuluje imunitní odpověď. Je také nezbytný při syntéze kolagenu - důležité složky pokožky, a také chrání tělo před působením volných radikálů, tedy oxidativním stresem.

těhotenské šaty 2. trimestr formommy

Jak vypadá břicho ve 14 týdnech těhotenství?

Ve 14. týdnu těhotenství můžete zaznamenat první těhotenské křivky . Děloha se rychle zvětšuje, a tak se u většiny těhotných žen začíná vyboulit břicho. Brzy se s tím budete moci chlubit celému světu. Pokud ještě nevidíte, že jste těhotná, nebojte se. Změny postavy a přibírání na váze v těhotenství jsou individuální záležitostí: závisí na míře napětí břišních svalů budoucí maminky. Břicho se zakulacuje nejpozději u žen, které mají silné břišní svaly – tvoří jakýsi korzet pro rostoucí dělohu.

Tvrdé břicho ve 14. týdnu těhotenství

Tvrdnutí břicha ve druhém trimestru těhotenství je obvykle spojeno s pohyby rostoucího miminka, žaludečními problémy nebo Braxton-Hicksovými kontrakcemi. Ve 14. týdnu těhotenství můžete pociťovat i štípání v břiše – jde o příznak způsobený natažením dělohy. 

hrozby:

Pozor, rizika jsou i ve 14. týdnu těhotenství . Pokud máte tvrdé břicho a napětí je doprovázeno křečemi, krvácením nebo špiněním, poraďte se rychle s lékařem. Mohou to být známky odtržení placenty nebo potratu. Neignorujte také bolesti břicha a podbřišku.

Jaké testy je třeba provést ve 14. týdnu těhotenství?

  • celkové vyšetření, tedy měření tělesné hmotnosti a krevního tlaku

  • porodnické vyšetření, ultrazvukové vyšetření plodu s posouzením rizika genetických vad;

  • celkový rozbor moči a močový sediment.

Pokud jste si nenechali udělat cytologické vyšetření, je nejvyšší čas to napravit.

Co byste neměli jíst ve druhém trimestru těhotenství?

Stále je důležité dbát na hygienu a bezpečnost jídel – vyřaďte proto ze svého jídelníčku alkohol, syrové maso, syrové ryby a syrová vejce. Vyhněte se nepasterizovanému mléku a mléčným výrobkům a velkému množství silné kávy nebo čaje.

Nejdůležitější pravidlo těhotenství

V těhotenství je nutné striktně dodržovat jedno pravidlo:  netlačit na bříško. Dlouhodobý tlak na břicho může poškodit dítě kvůli potenciálním poruchám krevního oběhu kolem plodu, takovým situacím je třeba se vyhnout. O důležitosti toho svědčí skutečnost, že pokročilé těhotenství je jedním z mála případů, kdy náš zákon o silničním provozu povoluje nepřipoutat se, ale toto řešení nedoporučujeme - je lepší použít adaptér na bezpečnostní pás . těhotná žena . 

Investujte do těhotenského oblečení

Těhotenské šaty, legíny nebo těhotenské kalhoty, které měkce obepnou vaše těhotenské bříško. Výběrem speciálního oblečení pro těhotné a kojící ženy si můžete být jisti, že investujete do svého zdraví i svého miminka. Stále se můžete cítit pohodlně a žensky, když zvolíte zavinovací šaty nebo jednoduchá romantická řešení.

V naší společnosti Formommy.pl se staráme o budoucí a mladé maminky od početí po porod a dále, když krmíte své miminko a vaše tělo se zotavuje po porodu.

Ve Formommy máme vše, co jako matka potřebujete

Těhotenské kraťasy
Těhotenské kalhoty s gumou v pase ,  těhotenské legíny
Košile do porodu a kojení Kojící
podprsenky Těhotenské
halenky a šaty další perinatální doplňky pro matku a dítě kromě oblečení:)

Doporučené stránky

pixel