.size_count{ display: none!important; }

10 týdnů těhotenství - Jaký je měsíc těhotenství?

2023-11-14
10 týdnů těhotenství - Jaký je měsíc těhotenství?

Jste těhotná a rozhodně se nerozdělíte se svým kalendářem. Neustále počítáte, v jakém měsíci nebo týdnu těhotenství jste, sbíráte informace o tom, jak vaše miminko v konkrétní fázi vypadá, jak se vyvíjí, jak roste a jak moc přibírá.

V tomto příspěvku jsme jako vždy shromáždili nějaké znalosti, které potřebujete...

Co znamená slovo Trimestr?

Termín trimestr pochází z latinského slova trimensis, což znamená asi tři měsíce. Trimestr, nazývaný také trimenon, proto popisuje období tří měsíců. Během těhotenství má každý trimestr svůj vlastní význam ve vývoji dítěte.

Jak vypadá dítě v 10 týdnech těhotenství?

Miminko má podle naší ovocné stupnice velikost mezi hroznem a datlí, váží asi 4 gramy a měří asi 3 cm.

10. týden těhotenství je 3. měsíc těhotenství a 1. trimestr těhotenství. Toto je také 8. týden života vašeho miminka.

Miminko v desátém týdnu těhotenství měří přibližně 3 cm.  Při ultrazvukovém vyšetření snadno uvidíte jeho tlukoucí srdce, které dokáže bít šílenou rychlostí až 180 tepů za minutu. Plod má plně vyvinuté vnější pohlavní orgány. Vyvíjejí se rysy obličeje, oční víčka a vnější nosní přepážka.   

Čeho byste se měli obávat v 10. týdnu těhotenství?

Riziko potratu a riziko malformací u miminka se začíná snižovat v 10. týdnu těhotenství, ale i tak by se budoucí maminky měly mít na pozoru.

Pokud zaznamenáte některý z následujících příznaků, vyhledejte co nejdříve lékaře:

 • Krvácení v těhotenství, bolesti břicha v těhotenství

 • V těhotenství výrazné otoky, žádné pohyby plodu

 • Odtok tekutin z pochvy, průjem, zvracení v těhotenství

Způsoby, jak se vypořádat s těhotenskou nevolností

Každá budoucí maminka je jiná a nevyhnutelné nevolnosti v těhotenství řeší jinak.Hledali jsme na internetu a na základě vlastních ženských zkušeností jsme posbírali ty nejlepší tipy, jak se vypořádat s nepříjemnými příznaky.

 • Pít vodu! Pijte pouze mezi jídly, nepijte během nich. Po jídle počkejte 20-30 minut, než něco vypíte. Voda vám pomůže vyplavit toxiny. Není vhodné pít kávu, sycené nebo slazené nápoje.

 • Jezte malá jídla.  Na začátku těhotenství mohou velká jídla zvýšit nevolnost. Jezte až 7 jídel, ale mnohem menší.

 • Dbejte na svůj jídelníček.  V jídelníčku těhotné ženy se nedoporučují smažené, tučné a těžko stravitelné pokrmy. Nahraďte je lehkými pokrmy – dušenými, vařenými. 

 • Vyhýbejte se kořeněným jídlům. Mohou dráždit a zatěžovat žaludek.  

 • Vyhněte se zápachu. Na začátku těhotenství je těhotná žena velmi citlivá na vůně a chutě. Stojí za to si to zapamatovat a vyhnout se jim. Vyhnete se tak nepříjemným onemocněním. 

 • Pijte zázvorové čaje. Zázvor je skvělý na nevolnost a zvracení, účinně je odstraňuje. Kupte si kořen zázvoru (práškový nepomáhá) a přidejte ho do vody.

 • Buďte vždy sytí.  Hlad může přispět k nevolnosti, takže svačinu noste vždy s sebou.

 • Potřebujete vitamín B6. Některé těhotné ženy trpí nevolností kvůli nedostatku vitaminu B6. Poraďte se o tom se svým lékařem – vhodná suplementace by měla příznaky zmírnit.

 • Odpočívejte a dopřejte si dostatek spánku. Pravidelný a zdravý spánek vás uklidní a pomůže vašemu tělu odpočinout. 

 • Chodit na procházky.  Okysličte své tělo – hodně se procházejte, pravidelně větrejte byt.

Ve kterém týdnu se provádí ultrazvuk břicha?

Do 11. týdne těhotenství se ultrazvukové vyšetření provádí jako transvaginální ultrazvuk, tedy s převodníkem transvaginálně přes pochvu ženy. Po 11. týdnu těhotenství se provádí jako transabdominální ultrazvuk, tedy pomocí transduktoru transabdominálně přes břišní stěnu.

V jakém týdnu je pohlaví miminka viditelné na ultrazvuku?

 Ultrazvukové vyšetření  nám umožňuje na žádost rodičů určit pohlaví dítěte. Kdy je to možné? Pohlavní orgány se vyvíjejí kolem 15-16 let. týdnu těhotenství, takže teoreticky je možné od tohoto okamžiku určit pohlaví miminka. V praxi však pro pozorování pohlavních orgánů musí být miminko správně polohováno v matčině břiše, dále je potřeba precizní vybavení a bohaté zkušenosti lékaře. Občas se tedy stane chyba. Pokud rodiče nechtějí znát pohlaví dítěte, lékař zanechá pouze poznámku, že pohlavní orgány jsou stavěny správně .   

Jaké testy se provádějí v prvním trimestru těhotenství?

Návštěvy lékaře, krevní testy, ultrazvuk a kontroly jsou velmi důležité v každé fázi těhotenství, pokud sledujete Formommy blogy, víte, že to opakujeme pokaždé a pravděpodobně vám to až do konce těhotenství připomeneme vícekrát ...

 • Návštěva u gynekologa

 • Označení krevní skupiny. Tento test by měl být proveden na začátku těhotenství

 • Krevní obraz. Je to jeden ze základních diagnostických testů v těhotenství

 • Obecné vyšetření moči

 • Test hladiny TSH

 • Infekční choroby

 • Ultrazvuk

 • Cytologie

10. týden těhotenství co se děje ve vašem těle?

Možná jste si již všimli, že kalhoty, které vám dříve seděly, vám začínají být trochu těsné. Můžete si pomalu všimnout mírného vyboulení v podbřišku – vaše děloha týden co týden roste. Těsná blízkost močového měchýře (je přímo před dělohou) vyžaduje častější návštěvu toalety – pocítíte tlak na rychlejší močení.

Doporučujeme věnovat pozornost těhotenskému oblečení určenému pro  těhotné ženy. Podívejte se na Formommy a naše Legínykalhoty Lena nebo těhotenské cigaretové kalhotky . Těhotenské oblečení nejsou nudná pytlovitá trička a široké kalhoty, jsou to nyní celé kolekce vytvořené pro ženy během jejich těhotenského dobrodružství.   

Vaši pozornost může také upoutat skutečnost, že žíly na nohou a hrudníku jsou viditelné ve formě modrých stuh. Není důvod k obavám! Rozvíjející se těhotenství způsobuje, že krev ve vašich žilách rychleji koluje a je jí více – to vše pro zajištění optimálního vývoje vašeho dítěte. V 10. týdnu těhotenství se vám může točit hlava – to není důvod k obavám a souvisí to s cévními změnami ve vašem těle.

Nevolnost a zvracení, které jste prožívali, pomalu mizí  – vrátí se vám chuť k jídlu a začnete se cítit veseleji!

10 týdnů - první trimestr, čas rychle letí a brzy budete maminkou. Připravte se na to a postarejte se o své pohodlí a zdraví svého miminka ještě dnes.

pixel