.size_count{ display: none!important; }

12. týden těhotenství - pocity a příznaky matky a dítěte

2023-11-20
12. týden těhotenství - pocity a příznaky matky a dítěte

Většina nastávajících maminek se ve 12. týdnu těhotenství cítí o něco lépe.  Zmizí nepříjemné příznaky, jako je nevolnost, ospalost a slabost. Vrátí se vám vitalita a vůle k životu a pravděpodobně budete oživeni jak fyzicky, tak psychicky. Bříško je stále dostatečně malé, aby nepřekáželo při každodenních činnostech. Proto je 12. týden těhotenství a nadcházející druhý trimestr považován za nejpříjemnější období těhotenství.  

Jak o sebe v této fázi těhotenství pečovat?

  • Připravte se na porod  – pokud jste tak ještě neudělali, můžete si porodní asistentku vybrat již nyní. Toto důležité rozhodnutí udělejte klidně, nemusí to být člověk zaměstnaný v zařízení vašeho lékaře. Můžete si vybrat ten, který doporučí vaši přátelé nebo rodina. Pamatujte, že to vyžaduje předložení příslušného prohlášení. 

  • Pokuste se uvolnit své tělo – dopřejte si v této fázi odpočinek a relaxaci. Vyplatí se časté a dlouhé koupele, poslech relaxační hudby nebo gymnastika. Naučte se uvolnit své tělo pravidelným cvičením. Posílíte tak odolnost svého těla a připravíte se na porod

  • Můžete svému zaměstnavateli oznámit, že jste těhotná – pokud jste se potratu bála a nechtěla zatím informovat ostatní, budete se na takový rozhovor muset pomalu připravit.

Miminko ve 12. týdnu těhotenství

Ve 12. týdnu těhotenství je vaše miminko již cca 5-6 cm dlouhé, ale váží jen pár gramů, na naší ovocné odměrce nyní připomíná baculatou švestku. Jeho tvář získává dětský vzhled a tvar.

Jak vypadá břicho ve 12 týdnech těhotenství?

Ve dvanáctém týdnu těhotenství ještě není vidět těhotenské bříško, ale oblečení, které právě nosíte, může být příliš těsné. Spodní část dělohy se zvedá nad stydkou kost, takže ji můžete cítit, když se dotknete břicha.

Cítí miminko v bříšku naše doteky?

Dotek je důležitým stimulem pro emoční vývoj miminka. Na základě výzkumu vědci došli k závěru, že hlazení břicha v těhotenství učí dítě projevovat emoce a pomáhá navazovat dobré mezilidské vztahy do budoucna. Miminko také dokáže celkem rychle reagovat na dotek maminky nebo tatínka. 

Povinný ultrazvuk

Ve 12. týdnu těhotenství byste měla podstoupit  povinný  prvotrimestrální ultrazvuk. Jedná se o nejdůležitější ultrazvukové vyšetření prováděné během těhotenství, proto se vyplatí jej naplánovat předem. Doporučuje se provádět mezi 11. a 14. týdnem těhotenství, což odpovídá délce miminka mezi 45 mm a 84 mm. Takový ultrazvuk se někdy nazývá „genetický“ ultrazvuk. Klíčová měření provedená během testu se také používají k výpočtu rizika určitých genetických vad dítěte.

Práce ve 12. týdnu těhotenství

Od 12. týdne těhotenství se na vás vztahuje právní ochrana  – pokud pracujete na pracovní smlouvu, nemůžete dostat výpověď až do ukončení těhotenství. V závislosti na vaší práci se budou měnit i vaše pracovní povinnosti. Pokud pracujete v kanceláři, nemůžete u počítače strávit více než 4 hodiny. Máte nárok na další přestávky, které vám výrazně usnadní skloubení těhotenství a práce. Neexistují žádné kontraindikace pro to, abyste byla aktivní po celé těhotenství.

Je v tomto období vhodná fyzická aktivita?

Samozřejmě vám doporučujeme cvičit . V těhotenství bude mít každý pohyb pozitivní dopad na vaši pohodu, ale i kondici, což bude v den porodu důležité. Chůze je nejzdravější – pomáhá vám nejen získat více kyslíku, ale také posiluje děložní svalstvo. Pokud lékař nevidí žádné kontraindikace, bazén rozhodně doporučujeme - působí uklidňujícím dojmem zejména pro maminky, které si stěžují na bolesti zad. 

Pamatujte, že testy během těhotenství jsou nejdůležitější. Prevence bolí nejméně!

Z jakého týdne je těhotenské oblečení a těhotenské noční košile?

Některé z nás začínají nosit pohodlné těhotenské oblečení již ve třetím měsíci, jiné je potřebují až v 6. nebo dokonce 7. měsíci těhotenství. Samozřejmě doporučujeme být v tomto ohledu připraveni. Na našem webu Formommy. c z najdete vše potřebné pro budoucí maminku i miminko a také veškeré perinatální doplňky.  

Ve Formommy máme vše, co jako matka potřebujete

Těhotenské kraťasy
Těhotenské kalhoty s gumou v pase ,  těhotenské legíny
Košile do porodu a kojení Kojící
podprsenky Těhotenské
halenky a šaty další perinatální doplňky pro matku a dítě kromě oblečení:)

Vaše pohoda a pohodlí jsou pro nás nejdůležitější, prohlédněte si naši nabídku ještě dnes, doprava zdarma nad 200 PLN.

Na konci tohoto příspěvku vás chci jako vždy ujistit, že starat se o to, co kupujete, a starat se o to, zda budete dobrá matka, znamená, že už jste nejlepší matkou na světě.

Doporučené stránky

pixel