.size_count{ display: none!important; }

5. týden těhotenství - co dál?

2023-10-31
5. týden těhotenství - co dál?

5. týden těhotenství je druhý měsíc a pátý týden prvního trimestru. Poměrně často se stává, že žena ještě neví, že je těhotná. Tak často začíná toto zvláštní období v jejich životě. A skončí za necelých 8 měsíců!

Nedůvěra se mísí s radostí a strachem – jak to zvládnu? Hurá, povedlo se!

Jak vypadá miminko v pátém týdnu těhotenství?

Na naší ovocné stupnici má dítě v 5. týdnu těhotenství velikost sezamového semínka, 2-3 mm dlouhé a váží přibližně 0,1 g.

Při ultrazvukovém vyšetření lze pozorovat pouze gestační váček. A až skončí 5. týden těhotenství, objeví se v jeho středu žloutkový váček a 2-3 milimetrové embryo. V tomto období můžete spatřit i kulovitý hlavový pupen. V této fázi se tvoří notochord a kolem něj se vyvine páteř. Tvoří se pupeny nervového systému a mozku.

Jaký je pátý týden těhotenství?

5. týden těhotenství znamená začátek druhého měsíce a s ním i první příznaky těhotenství. Jsou to tři týdny, co jsem byl počat. Přestože se vaše bříško navenek nemění, uvnitř se odehrává skutečná revoluce – miminko se v děloze nadobro usadilo a začíná se stále rychleji vyvíjet a růst. Embryo je ještě mikroskopické, ale gestační váček je již vidět na ultrazvuku v 5. týdnu těhotenství.

Co je to placenta?

Placenta je orgán plodu, který se začíná vyvíjet při uhnízdění embrya v dutině děložní, tedy kolem 5. týdne, a jeho plný vývoj skončí ve druhém trimestru. Jedná se o velmi důležitý orgán, díky kterému může plod přijímat živiny a kyslík.

Který týden těhotenství je nejnebezpečnější?

Nejnebezpečnějším obdobím pro udržení těhotenství je období organogeneze, tedy formování všech orgánů a systémů v těle, které trvá od 4. do 12. týdne těhotenství .   

V tomto období jsou orgány, které se teprve vyvíjejí, nejvíce vystaveny vnějším faktorům, jako jsou léky, chemikálie a další.

První měsíc těhotenství, jak vypadá břicho formomma

5. týden těhotenství – jaké změny nastávají v těle těhotné ženy?

V 5. týdnu těhotenství může mnoho žen stále čekat na menstruaci, která se o pár dní opozdila. Embryo se již zakotvilo v děloze, což znamená, že se sliznice neodlupuje a nedochází tedy k měsíčnímu krvácení. Pozdní menstruace znamená, že si musíte udělat těhotenský test.

Základní těhotenský test - Domácí test moči

Test moči je dostupný v každé lékárně i větší drogerii, takže zakoupení takového testu je snadné.

Jak provést domácí test?

Provedení domácího testu moči je velmi jednoduché. Moč je předávána přímo na speciální proužek s chemickou látkou.
Test zjišťuje tzv těhotenský hormon díky reakci hCG s protilátkami antiv-hCG přítomnými v testu. Pokud je výsledek pozitivní, test to označí dvěma řádky, znaménkem plus nebo digitální zprávou.
Domácí testy moči jsou poměrně citlivé a dávají pozitivní výsledek již v den očekávané menstruace, někdy i dříve.

Pokud je výsledek pozitivní, následuje návštěva gynekologa, který objedná základní testy, provede ultrazvuk a ještě jednou potvrdí těhotenství, tentokrát krevním testem.

Při vstupní prohlídce obdržíte také těhotenskou průkazku . Měli byste ho mít stále u sebe. Gynekolog nebo porodní asistentka v něm vždy poznamenává aktuální fázi vývoje miminka a týden těhotenství, ve kterém se nacházíte. Do těhotenské průkazky se zapisují i ​​všechny krevní testy a parametry, stejně jako měření hmotnosti a krevního tlaku a aktuální doporučení. 

Nejčastější příznaky v 5. týdnu těhotenství

I když je vaše bříško v 5. týdnu těhotenství téměř nezměněné a embryo je stále malinké, vaše tělo se již usilovně připravuje na nadcházející měsíce.

Příznaky v 5. týdnu těhotenství mohou mít různé podoby, od klasických, jako je nevolnost nebo únava, až po neobvyklé, jako je zácpa nebo pálení žáhy.

Podívejte se na náš blog: Jak zjistit, zda jste těhotná?

Co byste neměli jíst a pít v pátém týdnu těhotenství?

Alkohol byste rozhodně neměla pít po celou dobu těhotenství, nejen v 5. týdnu . Neměli byste jíst syrové maso, ryby ani vejce. Doporučuje se také vyřadit nepasterizované mléko a mléčné výrobky z něj a také nivu. Jedná se o prevenci nebezpečných infekcí způsobených bakteriemi Salmonella nebo Listeria.       

Jak vypočítat datum splatnosti?

Těhotenství a následně porod jsou mimořádné události v životě mladé maminky. Většina žen, které nosí pod srdcem trochu života, chce vědět, kdy přesně se narodí a jak vypočítat termín porodu. Na internetu jsou dostupné aplikace jako těhotenská kalkulačka, nejdůležitější při výpočtu přibližného termínu porodu podle tohoto pravidla je zapamatovat si datum poslední menstruace. Pokud jsou však vaše cykly nepravidelné nebo si nepamatujete, kdy jste měla poslední menstruaci, výpočet termínu porodu pomocí této metody bude bohužel nemožný. Pro zjištění termínu porodu si v tomto případě budete muset chvíli počkat na ultrazvukové vyšetření u lékaře. 

Co dělá porodní asistentka a proč ji potřebujete

Porodní asistentka je specialistkou na péči o ženy – nejen v těhotenství, ale v každé fázi života. Tato osoba má odpovídající vzdělání (v současné době vysokoškolské studium) a právo na výkon povolání.

Porodní asistentky dokážou potvrdit těhotenství, vystavit těhotenský průkaz a provést téměř všechna preventivní vyšetření doporučená při fyziologickém těhotenství. Kontrolují krevní tlak, váhu ženy, parametry moči a krve, dále zjišťují polohu a velikost miminka a kontrolují, zda jsou srdeční ozvy miminka v normě. Pro lékaře jsou vyhrazena pouze ultrazvuková vyšetření.

Je čas podělit se o dobré zprávy

Zvažte, zda chcete zprávu, že jste v pátém týdnu těhotenství, sdílet se svou rodinou a přáteli. Někdo raději počká na konec prvního trimestru, kdy riziko potratu výrazně klesá. Jiné ženy sdělí svou radostnou novinu několika svým nejbližším, jakmile drží v ruce pozitivní těhotenský test.Výběr je samozřejmě na vás.

Nyní v klidu čekáme na další týdny vašeho těhotenství. Ještě máte čas – nemusíte sobě a miminku připravovat nemocniční výbavičku. Dbejte na své potřeby a dopřejte si dostatek spánku, protože zdravá matka znamená zdravé dítě.

Navštivte naše webové stránky ještě dnes a prohlédněte si naše těhotenské oblečení:

5. týden - první trimestr, čas rychle letí a brzy budete maminkou. Připravte se na to a postarejte se o své pohodlí a zdraví svého miminka ještě dnes.

 

Doporučené stránky

pixel