.size_count{ display: none!important; }

Ako zistím, či som tehotná?

2023-08-07

Necítíte se v poslední době nějak divně? Myslíte si, že by to mohlo být něco víc než jen žaludeční nevolnost nebo nervy, ze kterých se vám podlamují kolena. Mohlo by to být něco opravdu zvláštního a život měnícího, například těhotenství?

Poznáte, že jsem těhotná, i bez testu?

Počáteční příznaky těhotenství se objevují několik dní po početí a často jsou mylně považovány za otravu jídlem nebo počínající chřipku. Postupem času však mění svou intenzitu a charakter.

Některé z klasických příznaků, které se objevují v důsledku početí:

  • nevolnost, zejména ráno
  • citlivost prsou
  • změna chuti k jídlu
  • častý tlak na močový měchýř
  • výkyvy nálad
  • únava
  • závratě

Ranní nevolnost, pálení žáhy a zácpa se objevují již kolem 20.-25. dne po početí. Prvním příznakem, na který si musíte dát pozor a který vzbuzuje podezření na těhotenství, je absence menstruace v očekávaném termínu. V lékárnách a obchodech s kosmetikou jsou k dispozici velmi oblíbené domácí těhotenské testy z moči.

Domácí test moči

Provedení domácího testu moči je velmi jednoduché. Moč se přenese přímo na speciální proužek s chemickou látkou,
Test detekuje tzv. těhotenský hormon v moči prostřednictvím reakce hCG s protilátkami proti v-hCG přítomnými na testu. Pokud je výsledek pozitivní, test to signalizuje dvěma čarami, znaménkem plus nebo digitální zprávou.
Domácí testy moči mají poměrně vysokou citlivost a dávají pozitivní výsledek již v den očekávané menstruace a někdy i dříve.

Proč nemám menstruaci a test je negativní?

Pokud jste vždy měla menstruaci pravidelně a nyní se mírně opozdila nebo chybí a obdržela jste negativní výsledek domácího testu, je pravděpodobnost, že jste těhotná, nízká. Může to být způsobeno hormonálními změnami, různými potravinami nebo velmi často stresem.
Domníváme se však, že pokud je výsledek neprůkazný nebo negativní a přesto máte podezření na těhotenství - je lepší provést krevní test.

Krevní test

Krevní test je nejlepší provést v den očekávané menstruace nebo později. Je to nejspolehlivější test. Pokud tedy máte podezření, že jste těhotná, můžete si nejprve udělat test v lékárně nebo jít rovnou do laboratoře a udělat si krevní test.
Takto zjištěné těhotenství vyžaduje návštěvu gynekologa a to by měl být váš další krok.

Návštěva gynekologa

Jak jsme již zjistili, prvním a nejpřesnějším testem, který může určit, zda žena čeká dítě, je krevní test. Tento test vám gynekolog nařídí během vaší první návštěvy. V dnešní době jsou výsledky krevních testů k dispozici dokonce ještě týž den nebo nejpozději druhý den. Dalším testem je ultrazvuk, který může provést ošetřující gynekolog. Po zjištění těhotenství gynekolog nepochybně odebere důkladnou anamnézu vašeho zdravotního stavu a provede celkové a gynekologické vyšetření.

Kdy a jaká vyšetření během těhotenství?

Těhotenství je pro každou ženu zvláštní období plné příprav a zvláštní péče o zdraví. Během těhotenství je třeba provést řadu diagnostických vyšetření, aby se zkontroloval zdravotní stav budoucí matky a vývoj dítěte.

  • Základním testem v prvním období těhotenství je stanovení krevní skupiny a protilátek pro kontrolu sérologických konfliktů.
  • Dalším testem je vyšetření hladiny glukózy v krvi, aby se zjistilo, zda existuje riziko těhotenské cukrovky.
  • Dalším testem je screeningový test na syfilis, který určí, zda jsou v těle přítomny spirochéty syfilis, protože onemocnění může probíhat bez příznaků. Je důležité zmínit, že pro vaši bezpečnost a bezpečnost vašeho dítěte by měl být tento test proveden jak na začátku, tak na konci těhotenství.

Systematická vyšetření umožňují lékaři, který provádí vaše těhotenství, zjistit přesnou anamnézu vašeho těhotenství, což je velmi užitečné, aby gynekolog mohl průběžně kontrolovat zdravotní stav matky a dítěte. V případě ohrožení vašeho těhotenství umožňuje historie vyšetření rychle reagovat a přijmout vhodná opatření. Pamatujte, že každá z nás je jiná a prožívá toto zvláštní období jinak. Některé matky si stěžují na nepříjemné změny v těle, zatímco jiné jsou po celou dobu těhotenství velmi aktivní a nepociťují nežádoucí příznaky. Je vhodné poradit se s lékařem o všem, co vás znepokojuje.

Doufám, že jsem vám přečtením svého dalšího příspěvku pomohla odpovědět na otázku, zda můžete být těhotná a co dělat, abyste zajistila bezpečí sobě i miminku ve vašem bříšku.

Doporučené stránky

pixel