.size_count{ display: none!important; }

Dieta během těhotenství a kojení

2023-12-12

Informace o správné výživě budoucích maminek a kojících maminek jsou značně rozporuplné. Už léta posloucháme příběhy a mýty, které nám stále utkvěly v hlavě. Co můžete jíst a čeho se vyvarovat Jaký by měl být kalorický obsah jídel v těhotenství, abyste správně vyživili sebe i miminko v bříšku? V tomto sloupci poskytujeme návrhy, zveme vás k přečtení jeho obsahu.

Základní zásady stravování budoucí maminky

Během vašeho těhotenského dobrodružství se fyziologie vašeho těla mění. Někde vzadu v naší mysli existuje po generace předávaný mýtus, že nastávající maminka musí jíst za dva. To samozřejmě není pravda, klidový energetický výdej nastávající maminky je ve skutečnosti o něco vyšší. Jídelníček těhotné ženy musí zohledňovat růst placenty a vyvíjejícího se miminka a také zvýšenou práci vašich plic a srdce. Podle propočtů by od druhého trimestru těhotenství měla být celá denní kalorická hodnota jídel navýšena přibližně o 360 kcal, zatímco ve třetím trimestru by se váš jídelníček měl zvýšit přibližně o 450-500 kalorií denně.

Pokud však kojíte...

Během kojení se vaše energetické potřeby zvyšují podobně jako v těhotenství. Budete tedy potřebovat asi o 500 kcal denně více než ženy, které nekojí. Je také dobré vědět a pamatovat si, že kolik kalorií potřebujete zkonzumovat, závisí na věku a velikosti vašeho miminka, ale také na tom, zda krmíte jedno nebo více dětí. Při sestavování jídel věnujte pozornost indexu tělesné hmotnosti (BMI) a tomu, kolik času věnujete, pokud vůbec, fyzické aktivitě.

Pamatujte, že vaše miminko je v těhotenství ovlivněno zdravou stravou a jaká je tato strava, když kojíte, protože při kojení je zvýšená potřeba bílkovin, omega-3 mastných kyselin, DHA, kyseliny listové, vitamínu D3, železa, hořčík, zinek, selen. Musíte se ujistit, že máte správné množství všech minerálů a vitamínů. Vždy vše, i vitamíny, konzultujte s lékařem, protože například nadbytek vitamínu A může způsobit vady plodu. Když však  kojíte,  stojí za to dbát na výživné jídlo a vzdát se alkoholu! a vysoce zpracované produkty.

Jak zdravě jíst, abyste se po těhotenství dostali zpět do formy?

Pokud vám záleží na vaší kondici a nechcete překračovat svou váhu, dbejte na to, abyste denně přijímali správné množství kalorií. Pro zajištění adekvátních nutričních hodnot je potřeba zpestřit denní jídelníček. Pokud jste nemocní nebo se cítíte nemocní, může vám pomoci klinický dietolog. Vyplatí se využít jeho pomoci, abyste se ujistili, že vy i vaše dítě dostáváte správné množství vitamínů a minerálů a také vlákninu v potřebném množství. V dnešním světě jsou takové služby dostupné online. Milé dámy, neváhejte využít techniku ​​k řešení například nevolnosti. :) 

Důležitá je fyzická aktivita

Čekání na miminko neznamená vzdát se fyzické aktivity. Cvičení v těhotenství se dokonce doporučuje, pokud nemáte žádné kontraindikace a cítíte se dobře, doporučujeme jakýkoliv druh aktivity. Dobře zvolené cviky pro těhotné zmírňují různé neduhy, jako jsou bolesti páteře a otoky těla, zejména nohou. Pokud si s cvičením v těhotenství nevíte rady, je jako vždy nejlepší poradit se se svým lékařem a následně osobním trenérem, který má se cvičením v tomto jedinečném období zkušenosti.

Jaké druhy sportů můžete v těhotenství provozovat?  Každodenní procházky určitě. Lze je provádět i v posledním trimestru, i když by neměly být příliš namáhavé. Pohodlné boty, volné oblečení a jde se :). Asi tucet minut vám umožní okysličit se, uvolnit se a zlepšit si náladu. Lidé, kteří dříve necvičili nebo cvičili sporadicky, si samozřejmě nemohou dovolit být velmi aktivní. Mohou pak více škodit, než pomáhat. Je třeba také pamatovat na to, že  množství a intenzita cvičení by se měla upravovat s každým dalším týdnem těhotenství . Na úplném začátku se dá dělat víc než třeba v sedmém měsíci, kdy je bříško velké a miminko je už skoro úplně zformované. Vyplatí se zaměřit na jakoukoli pravidelnou formu aktivity a podpořit například jógu, která je bezpečným řešením bolestí z těhotenské aktivity. 

Doufáme, že jako vždy byl pro vás tento blogový příspěvek užitečný. Zde vás zveme, abyste se seznámili s perinatální nabídkou internetového obchodu Formommy.cz a produkty, které mohou být nezbytné pro mladou matku a dítě bezprostředně po porodu a v nemocnici.  

Pamatujte, že je pro nás nejdůležitější vaše blaho a blaho vašeho miminka, proto vám v případě jakýchkoliv dotazů naši poradci vždy pomohou e-mailem nebo telefonicky.

Jsme partnery Velké rodinné karty,  držitelé KDR mají slevu 10 % na každý nákup

Na konci tohoto příspěvku vás chci jako vždy ujistit, že starat se o to, co si koupíte a jak o sebe v těhotenství pečujete, a také o to, zda budete dobrou matkou, znamená, že už jste tou nejlepší matkou v svět.

Doporučené stránky

pixel