.size_count{ display: none!important; }

Jak rychle, efektivně a bezpečně vykoupat novorozence?

2023-10-27

Příprava koupele novorozence, zvláště té první, je pro mladého rodiče na začátku docela výzva. Novorozenec je malinký a novopečení rodiče se bojí, aby mu náhodou neublížili. Nevědí, jak držet miminko při koupání a co dělat, aby vykoupali novorozence efektivně. Obavy z prvního koupání dítěte jsou zcela normální a uvědomte si , že nejste první rodič, který tímto procesem prochází. V tomto článku se vám pokusíme poradit:

Jak koupat novorozence? Jak často byste měli koupat novorozence? a Jaké vychytávky se mohou hodit, tedy jak připravit koupel, aby probíhala hladce.

Co potřebujete k první koupeli vašeho novorozence?

Jak koupat novorozence? První koupel doma může samozřejmě představovat určité potíže, ale jak víme, praxe dělá mistra. Postupem času bude celý proces koupání probíhat plynuleji a bez slz vašeho miminka. Příprava na první koupel nemusí být nutně kvantová fyzika, stačí si zapamatovat pár základních pravidel.

  • Připravte si koupací koutek. Vaničku umístěte nejlépe hned vedle přebalovacího prostoru s oblečením, abyste mokré miminko nenosili po domě. Po koupání miminko položte na ručník a zabalte, aby mu nebyla zima.

  • Optimální pokojová teplota pro koupání novorozence je 25ºC. Vyplatí se o něj pečovat, abyste měli jistotu, že vaše dítě neprochladne. Pokud je v koupelně chladněji, můžete chvíli před koupáním zapnout topení

  • Připravte si předem potřebné prostředky do koupele: pleťovou vodu , žínku, ručník, látkové pleny, olivový olej atd. Všechny věci by měly být po ruce.

  • Po koupání budete potřebovat také hygienické prostředky, jako je mast na popáleniny, gázové polštářky na omytí pupíku , olivový olej, pudr, vlažná voda nebo fyziologický roztok na mytí očí.

  • Nenamáčejte pupík miminka, dokud nespadne a nezahojí se. Při koupání můžete miminku zakrýt pupík látkovou plenou nebo gázou.

  • Dno vaničky nebo sedátka do vany vyložte látkovou plenou, aby miminko nevyklouzlo.

  • Ujistěte se, že teplota vody je správná. Teplota vody pro koupání novorozence je 37ºC. Pro kontrolu teploty vody se vyplatí pořídit si teploměr .

  • Pokud má vaše dítě atopickou dermatitidu, vždy dodržujte doporučení lékaře. Přidejte do koupele speciální tekutiny, které mají hydratační a promašťující účinek. Vše, co musíte udělat, je nalít pár kapek do vody. Kůže novorozence je velmi jemná, ale po takové koupeli nebude nutné dítě dodatečně potírat olivovým olejem.

  • Při koupání buďte opatrní a nedělejte příliš prudké pohyby, abyste miminko zbytečně nerušili. Velkým zážitkem je pro něj i koupání, proto by vaše pohyby měly být jemné, abyste miminko nevyděsili. Dělejte vše v klidu, citlivě a na miminko neustále mluvte, aby se cítilo bezpečně.

Péče o jemnou pokožku novorozence je především o pocitu.Někdy je lepší naslouchat sama sobě a sama se rozhodnout, co je pro mě a moje miminko dobré, než se spoléhat na informace dostupné na internetu, které jsou často daleko od reality.

Jak často byste měli koupat novorozence?

Podle našich zkušeností pro začátek postačí 2-3 koupele týdně. Miminka se neušpiní, dokud se nezačnou pohybovat. Při koupání byste měli vždy používat šetrnou kosmetiku .

Novorozence je nejlepší koupat v obyčejné čisté vodě. Nelijte do vany příliš mnoho vody. Děti jsou různé – některé koupání milují od samého začátku, jiné zase hlasitě pláčou, jakmile je jemně ponoříme. Nejen při koupání tedy kontrolujte, co má vaše dítě rádo , pokud miminko občas umyjete vatovými tampony navlhčenými teplou vodou, nic se mu nestane a stres bude menší.

Kdy byste měli poprvé koupat novorozence?

Doporučení pro první koupání novorozence, tedy základní hygiena miminka po návratu z porodnice, jsou důležitá, ale s prvním koupáním novorozence můžete počkat dva až tři dny a dát sobě i miminku čas si zvyknout. na novou situaci.

Jak držet novorozence při koupání?

Než dáte miminko do vany, zkontrolujte teplotu vody. Optimální teplota pro koupání novorozence, jak jsme psali výše, je 37 stupňů, pokud nemáte teploměr, ponořte vnitřní stranu zápěstí, abyste se ujistili, že teď není příliš horko - Opatrně položte miminko do vody, jemně podepřete si jednou rukou záda, hlavu a krk. Při koupání umývejte miminko jednou rukou a druhou ho podpírejte .

Péče po koupeli

První měsíc života můžete po koupání používat dětský olejíček. Dětskou pokožku ale zatěžuje, a tak se časem vyplatí nahradit ji speciálními krémy, balzámy nebo výživnými dětskými tělovými mléky s přídavkem heřmánku nebo vitamínů E a F, které pokožku intenzivně hydratují a zabrání jejímu vysoušení. Péče o jemnou pokožku novorozence je velmi důležitá, proto vždy vybírejte tu nejlepší kosmetiku pouze pro děti.

Abych to shrnul:

Příprava na první koupání nemusí být náročná a stresující ani pro vás, ani pro vaše miminko. Stojí za to důvěřovat svému mateřskému instinktu a ne nutně věřit všemu, co čtete.

Pamatujte, že je pro nás nejdůležitější vaše blaho a blaho vašeho miminka, takže v případě jakýchkoliv dotazů vám naši poradci vždy pomohou e-mailem nebo telefonicky. 

Na konci tohoto příspěvku vás chci jako vždy ujistit, že starat se o to, co si koupíte a jak o sebe v těhotenství pečujete, a také o to, zda budete dobrou matkou, znamená, že už jste tou nejlepší matkou v svět.

Doporučené stránky

pixel