.size_count{ display: none!important; }

Jak zkontrolovat, zda jsem těhotná?

2023-10-17
Jak zkontrolovat, zda jsem těhotná?

Cítíte se v poslední době trochu divně? Myslíte si, že by to mohlo být víc než jen podrážděný žaludek nebo nervy, kvůli kterým máte podlomená kolena. Mohlo by to být něco skutečně výjimečného a život měnícího, jako je těhotenství?

Mohu bez testu zjistit, zda jsem těhotná?

Prvotní příznaky těhotenství se objevují několik dní po početí a jsou často zaměňovány s otravou jídlem nebo začínající chřipkou. Postupem času však mění svou intenzitu a charakter.

Některé z klasických příznaků, které se objevují v důsledku početí:

  • nevolnost, zejména ráno
  • citlivost prsou
  • změna chuti k jídlu
  • častý tlak na močový měchýř
  • změny nálady
  • únava
  • závrať

Ranní nevolnost, pálení žáhy a zácpa se objevují přibližně 20-25 dní po početí. Prvním příznakem, kterému je třeba věnovat pozornost a který v nás vyvolává podezření na těhotenství, je absence menstruace v očekávaný termín. Velmi oblíbené domácí těhotenské testy z moči jsou k dostání v lékárnách a kosmetických obchodech.

Příznaky těhotenství Formommy

Domácí test moči

Provedení domácího testu moči je velmi jednoduché. Moč je předávána přímo na speciální proužek s chemickou látkou,
test detekuje tzv těhotenský hormon díky reakci hCG s protilátkami antiv-hCG přítomnými v testu. Pokud je výsledek pozitivní, test to označí dvěma řádky, znaménkem plus nebo digitální zprávou.
Domácí testy moči jsou poměrně citlivé a dávají pozitivní výsledek již v den očekávané menstruace, někdy i dříve.

Proč nemám menstruaci a test je negativní?

Pokud byla vaše menstruace vždy pravidelná a nyní se mírně opozdila nebo se neobjevila a vy jste obdrželi negativní výsledek domácího testu, je pravděpodobnost, že budete těhotná, malá. Může to být způsobeno hormonálními změnami, jiným stravováním nebo velmi často stresem.
Domníváme se však, že pokud je výsledek neprůkazný nebo negativní a přesto máte podezření na těhotenství, je lepší provést krevní test.

Krevní test

Nejlepší je provést krevní test v den očekávané menstruace nebo později. Toto je nejspolehlivější test. Pokud tedy máte podezření, že jste těhotná, můžete si nejprve udělat test z lékárny nebo rovnou zajít do laboratoře a udělat krevní test.
Takto potvrzené těhotenství vyžaduje návštěvu gynekologa a to by měl být váš další krok.

Návštěva u gynekologa

Jak jsme již stanovili, prvním a nejpřesnějším testem, který dokáže určit, zda žena čeká dítě, je krevní test. Gynekolog vám takové vyšetření objedná při první návštěvě. Nyní jsou výsledky krve k dispozici ještě ten samý nebo nejpozději následující den. Dalším testem je ultrazvukové vyšetření, které může provést hostující gynekolog. Když je těhotenství definitivně potvrzeno, gynekolog shromáždí podrobné informace o vašem zdravotním stavu a provede celkové a gynekologické vyšetření.

Kdy a jaké testy v těhotenství?

Těhotenství je pro každou ženu zvláštní období, plné příprav a zvláštní péče o zdraví. Během těhotenství je nutné provést řadu diagnostických testů, které prověří zdravotní stav budoucí matky a vývoj dítěte.

  • Základním testem v první fázi těhotenství je stanovení krevní skupiny a protilátek pro kontrolu, zda nedochází k sérologickému konfliktu.
  • Dalším testem je měření hladiny glukózy v krvi, aby se zjistilo, zda existuje riziko těhotenské cukrovky.
  • Dalším testem je screeningový test na syfilis, jehož cílem je zjistit, zda v těle nejsou žádné spirochéty syfilis, protože onemocnění může být asymptomatické. Důležité je, že zmíním, že pro bezpečnost vaši i vašeho miminka je nutné test provést jak na začátku, tak na konci těhotenství.

Systematické testy umožňují lékaři, který řídí vaše těhotenství, sestavit podrobnou anamnézu jeho průběhu, což je velmi užitečné, aby měl gynekolog neustálou kontrolu nad zdravím matky a dítěte. V situaci, kdy je těhotenství ohroženo, umožňuje historie testů rychlou reakci a přijetí vhodných kroků. Pamatujte, že každý z nás je jiný a prožívá toto zvláštní období jinak. Některé maminky si stěžují na nepříjemné změny v jejich těle, jiné jsou po celé těhotenství velmi aktivní a nepociťují žádné nežádoucí příznaky. Cokoli, co vás znepokojuje, byste měli projednat se svým lékařem.

Doufám, že jsem vám přečtením mého dalšího příspěvku pomohl odpovědět na otázku, zda můžete být těhotná a co dělat, abyste zajistili bezpečí sobě i miminku v bříšku.

Doporučené stránky

pixel