.size_count{ display: none!important; }

Obezita a těhotenství - Jak plánovat těhotenství, když máte nadváhu?

2024-04-08

Obezita u žen je dnes velkým problémem pro ženy i pro gynekologii a porodnictví. Nadváha je nazývána civilizační chorobou, statistická data ukazují, že v roce 2023 tvořili obézní lidé až 25 % naší společnosti. Patří sem samozřejmě i páry plánující těhotenství. To znamená, že je potřeba přizpůsobit standardy praxe této skupině pacientů. V tomto příspěvku se pokusíme pomoci všem ženám plánujícím těhotenství, včetně těch větších, pochopit, jak se přípravy obézního člověka na těhotenství liší od standardních postupů, takže zůstaňte s námi až do konce příspěvku :)

Plánování těhotenství 

Perinatální péče se v Polsku v posledních několika letech významně rozvinula a povědomí žen o přípravě na těhotenství se zvyšuje. Díky správnému plánování těhotenství lze předejít mnoha vadám plodu a těhotenským komplikacím. Obezita během těhotenství zvyšuje riziko komplikací, jako je hypertenze, potrat a těhotenská cukrovka. S přihlédnutím k vlivu tělesné hmotnosti na plodnost a riziku komplikací v těhotenství se vyplatí rozhodnout se pro dietu v těhotenství a pro léčbu obezity, tedy snížení tělesné hmotnosti.

Bohužel jak každodenní strava, tak strava v těhotenství mnohé z nás nepřesvědčí. Málokdy se rozhodneme bojovat s obezitou, protože nevěříme ve svůj úspěch. Mezitím i mírná aktivita během těhotenství vám umožní shodit pár kilo navíc a dát tak těhotenství povolení k lepšímu vývoji. V těhotenství stačí ke snížení rizika komplikací a následků obezity ztratit 10 % BMI. Opravdu to není velká změna, ale pro těhotnou ženu s těhotenskou obezitou to může znamenat takový rozdíl.

Nadměrná tělesná hmotnost je jednou z klíčových překážek přesného a podrobného ultrazvukového vyšetření během těhotenství. Bohužel, zobrazování je často omezené, takže není možné přesně posoudit anatomii dítěte. Hodnocení růstu plodu může být navíc obtížné a chybovost při určování hmotnosti plodu je obvykle vyšší než u žen s normální hmotností. Kvůli přebytečné tukové tkáni může být také obtížné zaznamenat kardiotokografii (CTG). CTG je hodnocení variability srdeční frekvence plodu ve vztahu k děložní kontrakční aktivitě. A samotné vyšetření nám poskytuje informace o tom, jak se miminku v bříšku maminky daří. Proto je zdraví žen plánujících těhotenství tak důležité.

Obezita a těhotenství – vyplatí se při plánování těhotenství bojovat dříve?

Chci jíst - Hurá, to je skvělý 1. krok! Nyní přemýšlíte, zda stojí za to začít s dietou. Studna! Je čas podívat se blíže na své zdraví a pohodu. Obezita žen má zásadní vliv na průběh těhotenství, proto je pohybová aktivita v těhotenství av přípravné fázi prostřednictvím vhodné stravy přizpůsobené potřebám ženy plánující těhotenství velmi důležité.

pozor, že vyvážená strava během těhotenství a před ním přinese více výhod, než jen zbavení se przedečných kilogramů. Těhotenská suplementace a dieta vám zajistí vhodnou dávku živin, minerálů a vitamínů, které jsou v prekoncepčním období velmi důležité. Vezměte prosím na vědomí všechny relevantní produkty. Zkuste nějaké rady a pokud ano, poraďte se s dietologem. Diagnostika těhotenství a pohybová aktivita v těhotenství jsou základem pro zdraví ženy a plodu v tomto období. Pokud je pro vás jako vždy ze začátku těžké – začněte s procházkami s partnerem, které vám pomohou nejen shodit přebytečná kila, ale poraňují se i vaše pouto a jistě pomohou páru plánujícímu těhotenství . Je čas podívat se na konec blíže a postarat se o něj. Změny budou provedeny postupně, takže se o to nemusíte starat.

Pamatovat si! I sebemenší množství fyzické aktivity je lepší než žádná fyzická aktivita!

Farmakoterapie a doplňky stravy v těhotenství

Farmakoterapie obezity se v léčbě obezity úspěšně používá již řadu let. Mezitím se budu starat o myo-inositolu a pak se budu starat o svůj metabolismus. Mnoho pacientů se musí starat o své zdraví a pohodu, což zlepší jejich plodnost.  Stejně jako u každého léku nebo doplňku stravy v těhotenství je však třeba dávat zdrowie! Poměrně často se v metforminem pokračovalo iv počáteční fázi těhotenství, ale poslední zprávy hovoří o tom, že jeho užívání snižuje riziko potratu při počtu, ale nezabrání se dále ím stejným plikacím. Kromě toho může také negativně ovlivnit metabolismus dítěte. Lékaři proto doporučují tyto přípravky vysadit do 12. týdne těhotenství. V tomto případě potřebujeme vědět více o tom, co s ním dělat a jak se o něj starat. Do žádných dalších informací neinvestujeme, nemáme o nich žádné informace, nemáme o nich žádné další informace. V tomto případě není kvantita, ale kvalita.

Kyselina listová nebo vitamín B9

Působením kyseliny listové je ochrana plodu před defekty neurální trubice, tedy velmi vážným poškozením plodu, které často znamená i smrt. V důsledku nedostatku vitamínů. B9 u žen jsou metabolické poruchy, včetně prozánětlivých cytokinů uvolňovaných tukovou tkání. Kromě toho je u obézních žen méně pravděpodobné, že budou užívat vhodné doplňky stravy a neposkytují kyselinu listovou v každodenní zdravé stravě. Pro ženy s normální hmotností doporučuje Polská společnost gynekologů a porodníků užívání kyseliny listové v dávce 0,4 mg/den. Pokud však jde o kypré ženy s BMI nad 30, při snaze otěhotnět byste si měli vzít dávku 800 ug kyseliny listové, z toho 400 ug by měly být aktivní foláty. Samozřejmě, jako u všeho ostatního, i u tohoto léku je třeba po změření koncentrace kyseliny listové v séru po 4-6 týdnech suplementace individuálně upravit dávku tohoto léku podle potřeb pacienta. Pokud je po této době koncentrace stále příliš nízká, dávka by měla být dále zvýšena. 

Diagnostika ve fázi plánování těhotenství

Nadváha ovlivňuje různé systémy a orgány v těle, čímž se zvyšuje riziko komplikací během těhotenství. Proto před početím dítěte stojí za to posoudit účinnost kardiovaskulárního systému a zkontrolovat jakékoli metabolické nebo endokrinní poruchy. PTGiP doporučuje provést před těhotenstvím následující diagnostiku těhotenství:

  • Testování celkového stavu moči, kreatininu a glomerulární filtrace (GFR)

  • Test krevního obrazu

  • Hladiny vitamínů, mikro a makro prvků: feritin, kyselina listová, vitamín D a B12.

  • OGTT – orální glukózový toleranční test, který umožňuje posoudit metabolismus sacharidů. Návod, jak se na OGTT připravit, najdete v samostatném článku.

  • Posouzení funkce štítné žlázy - stanovení hladin hormonů TSH, FT3 a FT4 a protilátek proti štítné žláze

  • Stanovení lipidového profilu - hladiny cholesterolu a triglyceridů

  • Posouzení kardiovaskulárního systému - EKG, echokardiografie a měření krevního tlaku

Vhodná těhotenská diagnostika a těhotenská suplementace vám umožní přizpůsobit konkrétní terapii individuálním potřebám vašeho těla.

Doufáme, že díky tomuto příspěvku mnohé z vás pochopí, jakou překážkou může být obezita v těhotenství a že tento příspěvek na blogu byl pro vás užitečný. Zde vás zveme, abyste se seznámili s perinatální nabídkou internetového obchodu Formommy. c s  produkty, které mohou být nezbytné pro nastávající matku, mladou matku a dítě bezprostředně po porodu a v nemocnici.

A protože nám ve Formommy záleží na všech ženách - máme velký výběr spodního prádla, těhotenského a kojícího oblečení pro ženy ve velikosti XXL!

Pamatujte, že je pro nás nejdůležitější vaše blaho a blaho vašeho miminka, proto vám v případě jakýchkoliv dotazů naši poradci vždy pomohou e-mailem nebo telefonicky.

Na konci tohoto příspěvku vás chci jako vždy ujistit, že starat se o to, co si koupíte a jak o sebe v těhotenství pečujete, a také o to, zda budete dobrou matkou, znamená, že už jste tou nejlepší matkou v svět.

Doporučené stránky

pixel