.size_count{ display: none!important; }

Začátek těhotenství

2023-10-23
Začátek těhotenství

Když jsem začínal tento příspěvek, vlastně jsem nevěděl, o čem psát.

V předchozích blozích  Jak se připravit na otěhotnění?  a jak zjistit, zda jsem těhotná?  Myslel jsem, že jsem vyčerpal všechny možné nápady na kontrolu těhotenství z lékařského hlediska. Začal jsem se však zajímat o dítě samotné, od početí až po narození.    

V tomto příspěvku na blogu vám připomenu to nejdůležitější a pokusím se ukázat velikost miminka v prvním týdnu těhotenství.

Vývoj dítěte první týden těhotenství

Ve skutečnosti je první týden těhotenství okamžikem, kdy se miminko v děloze ještě nevyvíjí.

Jak je to možné?

S tím souvisí Naegeleho pravidlo, které platí v gynekologii a porodnictví. Za počátek těhotenství se podle ní považuje první den poslední menstruace. K oplodnění však obvykle dochází asi o 2 týdny později. Můžeme tedy říci, že v tuto chvíli vlastně ještě těhotná nejste.

První měsíc těhotenství, první trimestr těhotenství, formomy

Výpočet gestačního věku

Kdysi dávno, když nebyl ultrazvuk, nebylo možné přesně zkontrolovat věk těhotenství - proto se předpokládalo, že začátek těhotenství je prvním dnem cyklu, ve kterém došlo k oplodnění. Ještě dnes, zvláště na začátku těhotenství, je těžké říci, kdy přesně to začalo. Lékaři stále tradičně počítají délku těhotenství, tedy od prvního dne cyklu. Proto se vás lékař při vaší první návštěvě zeptá, kdy jste měla poslední menstruaci.

Délka cyklu každé ženy je samozřejmě jiná, takže pokud lékař při ultrazvukovém vyšetření zjistí, že k oplodnění došlo více než 7 dní po odhadovaném dni, bude se gestační věk vypočítávat trochu jinak. Nelekejte se výrazného rozdílu mezi plánovaným termínem porodu a samotným doručením.

Miminko - první týden

V prvním týdnu samozřejmě ještě neumíme určit velikost miminka. Při čtení různých moudrých záznamů na nekonečném internetu jsem zjistila, že miminko ve 3-4 týdnech má 1 mm, velikost máku a neexistuje váha, která by ho vážila. V dalších příspěvcích se jednou týdně pokusím prezentovat další hodnoty výšky a váhy miminka. Aby to bylo živější, použiji ovoce. Myslím, že tímto opatřením si miminko v břiše snadno vizualizujete.

Testy v těhotenství 1 týden/trimestr

Prakticky všechny testy a příznaky se vyskytují v prvním trimestru těhotenství. Domnívám se však, že testy a příznaky v těhotenství jsou velmi důležité a proto je pro ty, kteří četli předchozí záznamy, krátce připomenu.

Těm, kteří jsou zde jen na návštěvě, však mohou být nápomocni na další rodičovské cestě.

Klasické příznaky po početí:

 • nevolnost, zejména ráno

 • citlivost prsou

 • změna chuti k jídlu

 • častý tlak na močový měchýř

 • změny nálady

 • únava

 • závrať

Kdy a jaké testy v těhotenství?

 • Prvním základním testem v první fázi těhotenství, tedy i v prvním týdnu našeho dobrodružství, je stanovení krevní skupiny a protilátek, abychom prověřili, zda nejde o sérologický konflikt.

 • Dalším testem je měření hladiny glukózy v krvi, aby se zjistilo, zda existuje riziko těhotenské cukrovky.

 • Dalším testem je screeningový test na syfilis

  Gynekolog také provede ultrazvuk, aby potvrdil vaše obavy. A to jsou základní věci, o které se jako budoucí maminka musíte starat.

Příznaky těhotenství v prvním týdnu

Příznaky v 1. týdnu těhotenství nejsou typické. Žádné těhotenské příznaky zatím opravdu necítíte. Příznaky se objevují až po oplodnění, které, jak jsme již zjistili, nastává asi o dva týdny později. Ne vždy budete cítit příjemné příznaky, když se vám zvýší hladina hormonů. V prvním týdnu těhotenství je přítomno menstruační krvácení. Vydrží 3-5 dní. Obvykle se neliší od jiných období. Je doprovázena bolestí v podbřišku, podrážděností a citlivostí prsou.

Průvodce těhotenstvím a porodem

V raných fázích těhotenství se vyplatí získat znalosti psychologů a dalších žen, které již prošly vaší současnou těhotenskou cestou.

Velkým pomocníkem jsou nyní knihy pro rodiče, které vám pomohou pochopit váš stav a připraví vás na porod a kojení. Přirozený porod  nebo  císařský  řez – tyto myšlenky vás mohou napadnout již v prvním potvrzeném týdnu těhotenství – vyplatí se vyhledat radu odborníka a připravit se na další dobrodružství těhotenství.

Těhotenské oblečení první týden

V prvním týdnu těhotenství je zřejmé, že vám bříško ještě nenarostlo, takže těhotenské oblečení nebude nutné. Doporučuji však navštívit naše stránky a seznámit se s nabídkou  těhotenských košil  a dalších doplňků, které budete později určitě potřebovat.

První den, první týden, první trimestr, čas letí a brzy budete maminkou. Připravte se na to a postarejte se o své pohodlí a zdraví svého miminka ještě dnes.

Doporučené stránky

pixel